2012/01/28

Co je skutečně (můj) život


Námět pro tento příspěvek mi poskytl můj milý, když mi včera řekl, že všichni nepotřebují k životu zážitky. Musím přiznat, že toto mě nikdy nenapadlo. A asi to nedokážu pochopit. Mám pocit, že když neprožívám nic zajímavého, tak nežiju, že když člověku vedle sebe nedokážu zprostředkovat nezapomenutelné zážitky, tak se mnou nemůže být rád.
Tímto směrem by to nemusel být takový problém. Kdybych ovšem já nefungovala přesně takto. Totiž že mě nebaví trávit čas pouhým bytím – musím žít, pořád zkoušet něco nového, pořád se něco nového učit, málo spát a hodně se bavit. Asi ani nezáleží tolik na tom, jestli jde o zážitek dobrý nebo špatný. Platí (pravděpodobně do jisté míry, které jsem ještě nedosáhla), že čím silnější, tím lepší.

Chuť napsat tento příspěvek se zrodila z funkce "shuffle" resp. "zufällige Wiedergabe" v mém iTunes. Že mi Čechomor připomíná jedno krásné období mého života, už jsem si zvykla, ale Chinaski mě posunuly ještě dál do minulosti: do chvil prozářených sluncem uprostřed jednoho léta a do okamžiků splněných dlouholetých snů. Zároveň do hor a zároveň do rozpáleného nočního města s vodkou Absolut a jediného životního období, kdy jsem milovala koncerty. Život byl šílená jízda, při které jsem se ještě stihla hodně učit a pracovat. Vlastně něco jako teď.
Dnes nelituju ničeho, co jsem zažila, ničeho, pro co jsem se kdy rozhodla. A hlavně nelituju, že jsem někdy něco neudělala. Kdokoli mi může vyčítat, že jsem příliš extrémní, že mám každou chvíli jinou náladu a že tímto způsobem se žít nedá. Dá, zatím dá, a je to neuvěřitelné, neuvěřitelně krásné. Nemůžu a nechci na tom nic měnit.

P.S. Když si to teď po sobě čtu, mám pocit, že z textu čiší naivita a rozmazlenost. Ale mám pocit, že znám i některé starší lidi, kteří mají podobný názor nebo aspoň podobný styl života. Jako mnoho dalších mých vlastností byla i tato v poslední době podrobena zkoušce, když se ukázalo, že mnoho energie a (pravda někdy až trochu sebedestruktivní) chuť do života může být nevýhodou. Ale asi jsem se rozhodla, že nebudu nešťastná z toho, že chci žít.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za váš komentář. Pravděpodobně velmi brzy zareaguji.